Obecnie, jeśli buduje się dom, to często stawia się na to, aby był on energooszczędny. Czasem również niektórzy posuwają się krok na przód i decydują się na dom pasywny. Czyli jaki? Zapyta wielu.

Baterie słoneczne zyskują na popularności

baterie słoneczneTaki dom pasywny jest również energooszczędny. Czyli jego współczynnik przenikania ciepła jest niższy od zakładanego normowa. Podobnie jest, jeśli chodzi o współczynnik EP, czyli Energii Pierwotnej. Nie tylko musi być on niższy od normowego, ale także wskazywać na to, że taki dom będzie spełniał standardy domu energooszczędnego, a w takim przypadku taki dom musi mieć jeszcze niższy współczynnik Energii Pierwotnej. Poza tym również domy pasywne stosują urządzenia lub technologię pozwalające właśnie na zwiększenie energooszczędności takiego domu. Przykładowymi urządzeniami są pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy przydomowe elektrownie wiatrowe. Bardzo często obecnie na wielu domach można zauważyć panele fotowoltaiczne, których zadaniem jest zamiana promieniowania słonecznego na prąd elektryczny w domu. Takie baterie słoneczne w niskiej cenie są wykonane ze specjalnych ogniw, które właśnie taką zdolność mają. Jednak panele fotowoltaiczne same nie wystarczą, aby była możliwa produkcja energii elektrycznej. Systemy fotowoltaiczne wyposaża się w specjalne urządzenia jakimi są inwertery. Te urządzenia zamieniają wytworzony prąd stały na zmienny, z które korzysta się w domu. Aby otrzymać inwertery jak i całe systemy fotowoltaiczne, to nie ma z tym najmniejszego problemu. Wiele sklepów, również internetowych oferuje właśnie takie systemy do produkcji prąd wraz z ich montażem. Firmy mają konkurencyjne ceny, ze względy, że właśnie jest duża konkurencja w tej branży.

Systemy fotowoltaiczne w Polsce są bardzo popularne i wiele osób się na nie decyduje. Jest to również dobre dla ekologii, gdyż pobierając energię ze słońca nie wpływamy na środowisko.

Kategorie: Budownictwo