Pozostałości po budynkach przeznaczanych do rozbiórki często zalegały na składowiskach przez bardzo długi czas, gdyż większość takowych nie była możliwa do recyklingu lub przeznaczenia do innego celu z racji złego stanu. Od jakiegoś czasu, jednak, cegły pochodzące z wyburzanych budynków były poszukiwane przez wytwórców ozdobnych płytek naściennych.

Płytki z cegieł porozbiórkowych

cegła z odzyskuTego rodzaju płytki były bardzo oryginalnym elementem ozdoby domu czy placówki gastronomicznej, i nierzadko pokrywały całe ściany. Wykonywanie takich ozdób było bardzo proste, jak również tanie, gdyż jedna cegła z odzysku mogła być pocięta na wiele płytek, zabezpieczanych przed niszczeniem za pomocą preparatów ochronnych. Najczęściej poszukiwane były klasyczne, czerwone cegły przemysłowe, które wiele lat temu służyły do budowy dużych hal produkcyjnych, głównie ze względu na ciągle intensywne kolory. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się te płytki, które w dalszym ciągu posiadały skazy i uszkodzenia powstałe z czasem, gdyż pozwalały one stworzyć najbardziej imponujące i naturalnie wyglądające dekoracje wewnętrzne. Nie były one jednak jedynym rodzajem cegieł, jakie były wykorzystywane do wykonywania ozdób, gdyż takowe można było wyciąć z dowolnej cegły, która była w wystarczająco dobrym stanie. W prywatnych domach, natomiast, dominowały płytki wykonane z cegieł malowanych.

Były to cegły zazwyczaj nie wyglądające na tyle dobrze, by mogły być używane jako ozdoba, choć po pomalowaniu lakierem upodabniającym je do gipsowych odlewów lub nowych cegieł, nadal nadawały się doskonale do użytku. Z racji bardzo przystępnych cen, znacznie niższych niż koszt ozdobnych płytek, odlewanych z gipsu lub tworzyw sztucznych, coraz częściej były wykorzystywane w wielu lokalach i domach.