Każdego sezonu w okresie wakacyjnym, zmagamy się z komarami, muchami czy też z kleszczami. Te zagrożenie się powtarzają, ponieważ okres ich wzmożonej aktywności przypada właśnie na wiosnę i lato, kiedy to panują najkorzystniejsze warunki do rozwoju.

Jakie choroby roznoszą kleszcze?

badanie kleszczy na chorobyChyba każdy z nas miał do czynienia z kleszczem, gdyż ten mały pajęczak licznie występuje w całej Polsce. W naturalnej formie, jest on bardzo mały, przez co trudno go dostrzec, jednakże kiedy się napije krwi swojej ofiary, to może się stać nawet kilkadziesiąt razy większy. Jeszcze nie tak dawno, kleszcze były łączone głównie ze zwierzętami domowymi, jednakże dziś, ich ofiarami są także ludzie. Dopóki nas nie ugryzie i nie zacznie pić krwi, bardzo trudno go dostrzec. Jednakże już napojony kleszcz wygląda jak kulka wielkości paznokcia, zatem łatwo go wykryć, a nawet wyczuć. Jeżeli taki pajęczak nas ugryzie, to warto go zachować po wyjęciu i wysłać do laboratorium, ponieważ liczne statystyki pokazują, że nawet co drugi kleszcz jest nosicielem jakiejś choroby. Zatem badanie kleszczy na choroby jest zupełnie uzasadnione, ponieważ istnieje duże ryzyko zarażenia się boreliozą. Jest to bardzo trudna do wykrycia choroba, jeżeli nie daje specyficznych objawów. Brak sił, bóle głowy czy też ogólne osłabienie, nikt nie przypisuje boreliozie, a raczej zwykłemu zmęczeniu czy przeziębieniu. Bagatelizowanie objawów choroby może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego też dobrze jest jak najszybciej odesłać kleszcza do badania.

Nie da się po wyglądzie ocenić czy dany osobnik jest nosicielem boreliozy czy innej choroby. Tu jest potrzebne dokładne badanie, które jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy ewentualne zagrożenie. Można dostać skierowanie na badanie lub też zlecić je w laboratorium.

Kategorie: Medycyna