W wielu obiektach zachodzi obecnie konieczność zastosowania urządzeń, które mają za zadanie ostrzec o zagrożeniu osoby przebywające na ich terenie. Niebezpieczeństwo to może mieć różnorakie pochodzenie. Przykładem może być chociażby system sygnalizacji włamania i napadu, gdzie zadziałanie urządzenia alarmowego ma za zadanie odstraszyć osobę niepowołaną oraz powiadomić o ingerencji odpowiednie służby.

Zastosowanie sygnalizatorów dźwiękowych

sygnalizator dźwiękowyInnym przykładem może być system sygnalizacji pożaru. W takim przypadku sygnalizacja ma za zadanie ostrzec osoby przebywające na terenie budynku o wykryciu ognia. We wszystkich wspomnianych systemach wykorzystuje się nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jednym z nich jest sygnalizator dźwiękowy, który w zależności od zastosowania może posiadać różne parametry. Niemniej jednak jego przeznaczenie jest z grubsza takie samo. Ma on za zadanie jak najskuteczniej przekazać informację o zagrożeniu. W celu zwrócenia uwagi jak największej liczby osób do tego celu wykorzystywany jest tonowy sygnał modulowany o wysokiej głośności. Sygnalizator ma przeważnie możliwość wybrania jednego z wielu dostępnych wzorów. Warto wspomnieć, że urządzenia dostępne na rynku charakteryzuje wiele dodatkowych funkcjonalności. Można tutaj wspomnieć chociażby możliwość synchronizacji czy regulacji głośności. Dodatkowo na rynku dostępnych jest cała masa urządzeń różnych producentów.

Wiele z nich stosowanych jest w szczególności w obiektach przemysłowych, gdzie panują trudne warunki. Właśnie dlatego ważnym parametrem jest również stopień ochrony obudowy przed kurzem czy wilgocią. Jak widać obecnie w celach alarmowania przeważnie wykorzystywane są sprzęty generujące sygnał tonowy o zmiennej częstotliwości. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów przekazywania informacji o zagrożeniu.