Stare monety, które zalegają nam na dnie szafy, tak naprawdę mogą być sporo warte. Okazuje się jednak, że nie wszystkie z nich są monetami, na których możemy zarobić. Wobec tego warto przeprowadzić małe rozeznanie, by wiedzieć, na które z nich warto zwrócić uwagę i które mogą być warte naprawdę sporo. Mimo wszystko my sami nie zawsze będziemy w stanie określić ile warta jest konkretna moneta. Warto udać się do osoby, która zajmuje się wyceną.

Czy warto sprzedać stare monety?

wycena numizmatówW ostatnim czasie dużo mówi się o tym, że na starych monetach możemy zarobić naprawdę wiele. Na pewno bylibyśmy zaskoczeni cenami, które mają dane modele. Wycena numizmatów wbrew pozorom nie jest wcale łatwą sztuką. Ocenia wyceniająca nie ma jednego, konkretnego szablonu i musi zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Jednym z nich jest rocznik monety. Osoba, która dokonuje wyceny ma dostęp jedynie do informacji, ile w konkretnych roku wyszło danych monet. Dzięki takiej informacji na pewno łatwiej będzie mu wykonać wyceny. Im mniej monet wyszło, tym wyższa cena za konkretny egzemplarz. Oczywiście ważne jest również to, aby sprawdzić stan zachowania monety. Tylko wtedy, gdy moneta jest niema w idealnym stanie, dostaniemy za nią maksymalne kwoty. W innym wypadku kwoty mogą być znacznie niższe. Podczas wyceny, specjalista poszukuje również destruktów, czyli nieprawidłowości w wybijaniu monet.

Stara moneta może być dziś warta naprawdę sporo. Ważne jest oczywiście to, z jakiego jest roku i w jakim jest stanie. Wobec tego jeśli chcemy nieco zarobić, dobrze będzie przejrzeć swoje stare rzeczy. Wiele osób ma tych monet naprawdę sporo, a im większa ich ilość, tym większa szansa, że trafi nam się biały kruk. Samodzielnie na pewno nie wykonamy wyceny, więc wybierzmy się do specjalisty w tym zakresie.

Kategorie: Finanse