Wyspy Sołeckie są grupą wysp znajdującą się na Morzu Białym. Wchodzą w skład obwodu archangielskiego w Rosji. Największą wyspą wchodzącą w ten skład jest Wyspa Sołecka licząca sobie 246 km2. Powierzchnia łączna wszystkich wsyp wynosi 347 km2, powyższa stanowi zatem znaczną część. Bardzo często możemy spotkać się z nazwą potoczną, która brzmi Sołowki. 

Co warto zobaczyć na Wyspach Sołowieckich 

Wyspy SołowieckieJeśli chodzi o Wyspy Sołowieckie powinny one zdecydowanie znaleźć się na liście miejsc, które mamy w zamiarze odwiedzić wybierając się na wyprawę do Rosji. To właśnie na największej z nich powstał klasztor prawosłwny, który bardzo szybko stał się najważniejszym w tym kraju. Został on założony w XV wieku. Jest to z pewnością miejsce, które posiada głęboką historię. Tutaj bowiem powstał pierwszy na terenie Rosji łagier. Na początku 1931 roku w obozie przebywało aż 71 800 więźniów. Obozy zostały zlikwidowane w 1939. Trauma osób, który przeżyły oraz dzieci pozostała z nimi jednak do końca życia. Tragiczna i smutna przeszłość każdego roku przyciąga na tereny słynnego klasztoru rzesze pielgrzymów oraz turystów. Mimo, przerażającej historii przyroda zdecydowanie zachęca pasjonatów pięknych fotografii. Liczne jeziora znajdujące się na największej z wysp, lasy oraz rzeki stanowią przeciwne i fascynujące połączenie z rozsianymi monasterami, kaplicami oraz krzyżami. Zdecydowanie najlepszą porą na odwiedzenie wysp jest lato. Liczne sztormy o innych porach roku zdecydowanie utrudniają dostanie się na wyspy. /

Wyspy Sołowieckie mimo, że są miejscem trudno dostępnym, szczególnie warte są odwiedzenia. Można na nich zobaczyć niewiele śladów cywilizacji, co szczególnie potrafi wyciszyć i wprowadzić nas w stan zadumy. Ogromna liczba jezior sprawia, że ciężko oprzeć się wspaniałym widokom. Jest to miejsce z historią, która wywarła wpływ nie tylko na samą Rosję, ale cały świat. 

Kategorie: Turystyka