Myślę, że część społeczeństwa spotkała się już z pojęciem ajurwedy. Jest to filozofia życiowa, której początku sięgają starożytnym Indiom. Według tej filozofii człowiek składa się z ciała i duszy, które są nierozerwalnie połączone, przy czym za nasze prawidłowe funkcjonowanie odpowiada przepływ energii. W zależności od rodzaju tej energii wydziela się określone typy, czyli dosze.

Jak zaplanować dzień w zgodzie z ajurwedą?

ajurwedyjski porządek dniaNasza codzienność powinna być tak zaplanowana, aby czynności wykonywane przez nas były zgodne z naszym typem energetycznym. Z tego też powodu ajurweda daje wskazówki, w jaki sposób żyć, aby mieć odpowiednią energię. Przede wszystkim istotne jest wyznaczenie sobie odpowiednich pór, w których dana czynność powinna być wykonywana. Ajurwedyjski porządek dnia zakłada, że wstawać powinniśmy pomiędzy godziną szóstą, a ósmą rano, przy czym po przebudzeniu należy spędzić w łóżku jeszcze kilka minut. Służy to zaplanowaniu dnia i pozytywnemu nastawieniu się. Obiad powinien odbywać się po godzinie dwunastej, natomiast kolacja najpóźniej o dziewiętnastej. Istoty jest również czas odpoczynku. Ajurweda zakłada, że do snu powinniśmy przygotowywać się po godzinie dwudziestej pierwszej. W plan dnia powinniśmy wpleść również medytację, czy ćwiczenia fizyczne, dzięki którym będziemy mogli zachować nasze ciało w odpowiedniej kondycji.

Warto jednak wiedzieć, że ten ajurwedyjski porządek dnia to nie ściśle określony plan, którego należy się trzymać, ale wskazówki jak powinniśmy żyć. Nasz obecny tryb życia nie każdemu pozwala na wykorzystanie w pełni tych wskazówek, jednak w jakimś stopniu warto z nich skorzystać. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasza dosza będzie zgodna energetycznie, a my będziemy mieli pozytywne samopoczucie.