Samochód jest w dzisiejszych czasach nieocenionym środkiem transportu. Korzysta z niego praktycznie każdy. Pozwala na szybki i bezproblemowy transport na duże odległości. Niemniej jednak nierzadko bywa źródłem uciążliwości dla środowiska naturalnego. Nieodpowiednia zagospodarowanie odpadów pochodzących z tych środków transportu może mieć bardzo niekorzystny wpływ na otaczające nas środowisko.

Sposoby na odzyskiwanie surowców z opon

recykling opon ciężarowychJedną z części samochodowych, które z pewnością nieodpowiednio zagospodarowane, mogłoby mieć bardzo negatywny wpływ na środowisko, są opony. Mieszanka różnego typu gum i elastomerów oraz innych dodatków może okazać się bardzo cenna. Przede wszystkim w większości przypadków opony wykorzystywane są do produkcji asfaltów. Są cięte na małe kawałeczki i dodawane do mieszanki asfaltowej. Niestety w Polsce cały czas stosuje się zbyt mało takich działań. Warto podkreślić, iż drogi z dodatkiem gumowych opon cechują się o wiele lepszymi właściwościami użytkowymi. Charakteryzują się większą przyczepnością, rzadziej też ulegają różnego typu deformacjom i uszkodzeniom. Recykling opon ciężarowych polega także na wytwarzaniu z nich wielu innych przedmiotów gumowych. Wycieraczki, pojemniki, dywaniki samochodowe, gumowe kółka – to tylko niektóre z przykładów przedmiotów, które można wyprodukować ze zużytych opon. Bardzo cennym surowcem jest także sadza techniczna, która jest na szeroką skalę wykorzystywana w procesie produkcji nowych opon oraz w licznych branżach chemicznych i technicznych.

Podsumowując, każdy z użytkowników samochodów może bezpośrednio wpływać na ich stopień zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Szczególnym ich elementem są opony gumowe. Na szczęście można je poddawać recyklingowi. Wystarczy tylko oddać je do odpowiednio oznaczonego punktu lub warsztatu samochodowego.