Internet jest obecnie najpopularniejszym medium, dzięki którym możemy słuchać muzyki, oglądać filmy i seriale, czytać książki elektroniczne, sprawdzać wiadomości z kraju i ze świata, czy kontaktować się ze znajomymi. W prawie każdym domu znajdziemy przynajmniej jeden komputer z dostępem do internetu.

Kabel światłowodowy i szybkie przesyłanie danych

kabel światłowodowy zewnętrznyObecnie większość osób ma w domu internet z routera, czyli z urządzenia które ,,rozsyła? internet po wszystkich pomieszczeniach, dzięki czemu nie jesteśmy uzależnieni od jednego kabla. Nie ,,wgrywa się? także internetu poprzez impulsu telefoniczne, co blokowało możliwość rozmowy. Technika poszła do przodu również jeśli chodzi o samo dostarczanie internetu do domu. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest kabel światłowodowy zewnętrzny. Kabel ten wykorzystuje do przesyłania danych fale świetlne. Dzięki temu transmisja przebiega błyskawicznie, a przy okazji trudniej jest się dostać do takich danych. Przesył światłowodowy jest odporny na zakłócenia, dzięki czemu nie musimy się martwić o przerwy w dostawie informacji. Kable światłowodowe można podzielić na wiele kategorii, ze względu na ich budowę, materiał z jakiego są wykonane czy jak w nich załamuje się światło. Takie kable wykorzystywane są nie tylko w komunikacji, ale również w medycynie, technice czy we wnętrzarstwie jako dekoracja świetlna. Światłowód jest niewielki, więc jest dobry przy badaniach i sprawdzaniu sprzętów, można go modyfikować.

Na pewno gdyby nie światłowody to sieć internetowa nie rozwijałby się tak szybko. Łączenie się z siecią poprzez telefon było problematyczne, drogie, bardzo wolne i zawodne. Kable nowej generacji niwelują te niedogodności do minimum, co sprzyja dalszym modyfikacjom i udoskonalaniu sprzętu.  

Kategorie: Technologie