Żółw stepowy występuje naturalnie w południowej Rosji, Kazachstanie, Chinach i pozostałych krajach znajdujących się na terenach Wielkiego Stepu. Duża popularność tego typu gatunku jako zwierzę domowe, sprawiła, że na rynku istnieje mnóstwo akcesoriów do hodowli żółwi stepowych. Ich domem w warunkach hodowli są terraria.

Przygotowanie dużego terrarium dla żółwi stepowych

duże terrarium dla żółwia stepowegoTerrarium to akwarium, w którym zamiast wody znajduje się przygotowana kompozycja do hodowli różnych gatunków zwierząt. Cechą każdego terrarium, jest to, że zawiera on system grzewczy, który utrzymuje w nim stałą, niezmienną temperaturę. Taki system oparty jest na lampach grzewczych, sterowanych termostatem. Żółwie lubią dużo spacerować, dlatego dobrze jest, aby miejsce jego hodowli nie było zbyt małe. Odpowiednio duże terrarium dla żółwia stepowego powinno dawać mu możliwość swobodnego poruszania się w ciągu dnia. W terrarium najczęściej trzyma się więcej niż jednego żółwia i powinno się również uwzględnić miejsce także dla nich. Kompozycja całego terrarium powinna nawiązywać do ich naturalnego środowiska. Odpowiednie stepowe podłoże i uboga roślinność to jego dom, dlatego powinny się one znaleźć także w terrarium dla żółwia. Nie zaszkodzi, jeśli będzie w nim także odpowiednio przygotowane źródło wody, skomponowane na przykład na zasadzie sadzawki. Żółwie uwielbiają się wylegiwać w wodzie, i nawadniać dzięki temu swoje ciało.

Hodowla żółwia stepowego nie jest bardzo wymagająca. Jeśli do tego posiadamy odpowiednio duże terrarium, to nie musimy się nawet martwić o jego codzienną dawkę spaceru. Odpowiednia przestrzeń zapewni mu możliwość spaceru bez naszej pomocy. Ważne jest tylko to aby wystrój terrarium był jak najbardziej zbliżony do tego gdzie te żółwie poruszają się naturalnie.