Nowoczesne kołdry obciążeniowe są nazywane także kołdrami sensorycznymi i coraz częściej zalecane przez specjalistów integracji sensorycznej. Poleca się je przede wszystkim dzieciom, jednak mogą z nich korzystać także osoby dorosłe. Warto się zdecydować, ponieważ kołdra obciążeniowa nie tylko ułatwia zasypianie, ale również pomaga się lepiej zregenerować w czasie snu, poprawia koncentrację oraz zmniejsza uczucie niepokoju.

Czy warto stosować kołdry obciążeniowe?

kołdry obciążeniowe dla dzieciJeszcze do niedawna kołdry obciążeniowe były produktem znanym niewielkiej liczbie osób, najczęściej tylko rodzicom dzieci wymagających terapii integracji sensorycznej. Obecnie kołdry obciążeniowe są coraz powszechniej wykorzystywane. Jak wynika z opinii ekspertów, spanie pod kołdrą obciążeniową daje szereg korzyści, a pierwsze efekty można zauważyć już po kilku dniach. Dobrym wyborem są kołdry obciążeniowe dla dzieci. Ze względu na fakt, że kołdra obciążeniowa jest dość ciężka, to w czasie snu przyciska ludzkie ciało do materaca i tym samym stymuluje działanie układu proprioceptywnego. Receptory tego układu są obecne w mięśniach, stawach, ścięgnach, uszach oraz oczach. Dodatkowo informują one mózg o tym, co w danym momencie robimy. Efektem działania stymulacji tego układu jest między innymi uspokajające działanie na nadmiernie pobudzone dzieci, natomiast na niedostatecznie wrażliwe działa pobudzająco.

Spanie pod prawidłowo uszytą kołdrą obciążeniową pomaga zmniejszać skutki ADHD, zespołu Aspergera, zespołu Tourette’a, autyzmu czy zespołu Downa. W takich wypadkach jednak zaleca się także wizytę u specjalisty integracji sensorycznej, ponieważ jest to jeden z elementów terapii o kompleksowym charakterze. Lista korzyści płynących ze stosowania kołdry sensorycznej, zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci jest bardzo długa.

Kategorie: Dla dziecka