Kojarzycie te wszystkie programy o wielkich fabrykach i firmach produkcyjnych, które zajmują się, np. produkcją batoników? Każdy z nas widział program tego typu przynajmniej raz w swoim życiu i wie, jak ważną rolę w takiej produkcji odgrywa taśma produkcyjna.

Taśma składająca się z modułów

taśmy modularneBatoniki suną po taśmie, oblewane są czekoladą, suną po taśmie, wjeżdżają do tunelu chłodniczego, suną po taśmie, zostają zapakowane, suną po taśmie… Ze względu na specyfikę pracy, świetnym rozwiązaniem na produkcji są taśmy modularne, czyli takie taśmy, które składają się z modułów. Wykonywane są z termoplastycznych materiałów i łączone ze sobą sworzniami wykonanymi z tworzyw sztucznych. Dlaczego cała konstrukcja wykonywana jest z tworzyw sztucznych? Ponieważ są one gwarancją długiej żywotności eksploatacyjnej i zapewniają wydajność w wielu dziedzinach zastosowania. Uniwersalność zaś i długoletniość działania są dwiema cechami, na których bardzo zależy właścicielom i zaopatrzeniowcom dużych firm produkcyjnych. Trudno sobie bowiem wyobrazić, jak wyglądałaby produkcja, przy której pracuje ponad setka ludzi, gdyby średnio raz w miesiącu psuła się taśma produkcyjna. Gwarancja swoją drogą, oczywiście, ale częste naprawy nigdy nie sprzyjają wydajnej produkcji i wyrabianiem się w czasie z zamówieniami. Z tego też powodu, producenci taśm modularnych uciekają się nie tylko do rozwiązań praktycznych (takich jak konstrukcja przypominająca wiązanie cegieł, dzięki czemu możemy zamówić taśmy o różnej szerokości), ale również rozwiązań mających na celu zagwarantowanie wytrzymałości i sztywności taśmy.

Taśmy modułowe umożliwiają realizację zadań, które nie są możliwe do zrealizowania przy pomocy konwencjonalnych taśm. Z pełnym powodzeniem stosowane są przy transporcie m.in. ryb, mięsa, ziemniaków i warzyw, mebli, a nawet pojazdów.

Kategorie: Przemysł