Coraz więcej osób rezygnuje ze spożywania glutenu. Jedni robią to dla siebie, a inni z powodu choroby lub alergii. Na szczęście żywność bezglutenowa jest coraz szerzej dostępna i można ją zakupić w każdym nieco większym sklepie. Mowa tu oczywiście o takich produktach, jak chleb, bułki czy makarony. W tekście poniżej powiemy sobie nieco więcej na temat produktów, które nie mają glutenu, a wiele osób o tym jeszcze nie wie. Powiemy sobie również gdzie szukać dobrej żywności bezglutenowej i innej.

Kilka słów o żywności bezglutenowej

pyszna żywność bezglutenowaJak już sobie wspomnieliśmy w tekście wyżej, mamy coraz więcej alergików i osób chorych na celiakię, u których spożycie nawet najmniejszej ilości glutenu może być bardzo niebezpieczne. Takie osoby jeszcze kilkanaście lat temu miały naprawdę ciężkie życie, gdyż produktów bezglutenowych nie można było kupić w pierwszym lepszym sklepie. Zazwyczaj takie osoby albo musiały całkowicie odpuścić sobie pieczywo, makarony i wszelkie wyroby cukiernicze, albo piec wszystko samemu w domu, łącznie z chlebem. Świadomość medyczna na temat tego, czym jest celiakia, też jest dość nowym. Kiedyś takie osoby chodziły od lekarza do lekarza w celu ustalenia tego, co im może być. W dzisiejszych czasach osoby chore nie mają tak źle. Pyszna żywność bezglutenowa jest dostępna praktycznie na każdym kroku. W większym mieście znajdziemy kawiarnie, które oferują bezglutenowe przysmaki, na przykład ciasta.

Niegdyś życie osób chorych na celiakię i uczulonych na gluten było naprawdę ciężkie. I o ile z taką alergią można jeszcze jako tako funkcjonować, to z celiakią jest znacznie gorzej. To wyniszczająca choroba, jeśli nie jest zdiagnozowana. Na szczęście żywność bezglutenowa jest coraz szerzej dostępna, nie trzeba wszystkiego się pozbawiać.