Systemy monitorowania wizyjnego opierają się w dużej mierze na kamerach, które są ich częścią. Nawet najbardziej zaawansowany, nowoczesny system monitoringu nie będzie działał sprawnie, jeśli zostanie zbudowany na urządzeniach o przeciętnej jakości, mających przeciętną funkcjonalność i niezadowalającą jakość obrazu.

Rodzaje kamer do systemów monitorowania wizyjnego

kamery cctvNajbardziej podstawowym urządzeniem obserwacyjnym w każdym systemie monitorowania jest statyczna kamera. Takie kamery są wykorzystywane w systemach monitoringu do tej pory, gdyż są one najtańsze, mają zazwyczaj satysfakcjonującą jakość obrazu, i w zależności od wersji mogą być dość rozbudowane i posiadać podsystemy usprawniające ich pracę. Umożliwiają one jednak monitorowanie tylko jednego, określonego obszaru, dlatego też w obiektach o dużym natężeniu ruchu stosowane są obrotowe kamery CCTV, zwykle montowane w kloszu z tworzywa sztucznego. Te kamery pozwalają na obrót obiektywu o trzysta sześćdziesiąt stopni, oraz manipulowanie jego odchyleniem tak, by w dowolnym momencie mieć jak najlepszy podgląd na monitorowane miejsce lub osobę. W przeciwieństwie do kamer statycznych, obrotowe wersje mają możliwość mechanicznego przybliżania obrazu z dużą precyzją, tym bardziej ułatwiając operatorom wykonywanie zadań podczas obserwacji osób. Ostatnim rodzajem kamer, i bodaj najrzadziej stosowanym, są kamery tubowe.

Te kamery łączą funkcjonalność obrotowych urządzeń z możliwością poruszania się po torze, zawieszonym pod sufitem obiektu, dzięki czemu zyskują niebywałą precyzję i możliwość ominięcia większości przeszkód, jakie zasłaniają wizję normalnym kamerom. Wybór kamery do obiektu zależy więc od jego rodzaju, natężenia ruchu oraz zagrożeń, jakie muszą być monitorowane na jego terenie.

Kategorie: Przemysł