Zawsze nawoziłam swoje drzewa wiosną czyli wtedy kiedy znowu się rozwijają, zakwitają, a potem owocują. Zawsze się do sprawdzało, więc nie miałam powodu by to zmieniać. Jednak wiele koleżanek które tez mają drzewka owocowe mówiły mi, że warto nawozić drzewka też na jesień bo wtedy dadzą większe plony na wiosnę.

Odpowiedni nawóz do drzew owocowych

nawozy jesienne do drzew owocowychStwierdziłam, że spróbować nie zawadzi i zgłębiłam ten temat. Dowiedziałam się, że nawozy jesienne do drzew owocowych mają inny skład niż nawozy do stosowania wiosną. To samo tyczyło się nawozów do trawy, czy kwiatów. Te na zimę musiały być odporne na działanie niskich temperatur, a ich celem było odżywienie drzewek tak, by spokojnie przetrwały zimę i nie przymarzały.  Nawóz jesienny stosowało się tak samo jak wiosenny i tyle samo się go sypało. Postanowiłam zaryzykować, bo co mi szkodziło. Kupiłam jeden nawóz od renomowanego producenta (kupowałam od niego nawozy wiosenne więc miałam zaufanie do jego produktów)i posypałam nim dwie jabłonki, jedna gruszę i jedną brzoskwinię, a resztę drzewek zostawiłam bez zmian. Wtedy łatwo można porównać ze sobą np. dwie grusze i stwierdzić że ta po zimie jest w lepszym lub gorszym stanie i patrzeć jak będą owocować. Po zimie zrobiłam inspekcję drzewek i stwierdziłam, że te nawożone wyglądają nieco lepiej. Różnica znacząca pojawiła się później. Te nawożone szybciej budziły się do życia, lepiej kwityły i owocowały. To znaczy, że nawóz działa i był wart swojej ceny.

Jestem zadowolona z działania nawozu jesiennego. Nie sądziłam, że powtórne nawożenie drzewek w tym samym sezonie dałoby takie rezultaty. Teraz już wiem, że trzeba wybierać zawsze dwa różne nawozy, tak by drzewa były przygotowane na nadejście zimy, jak również na lato. Tego harmonogramu się będę trzymać.

Kategorie: Dom i ogród