Koszt instalacji ogrzewania centralnego nie jest kwota niską. Wbrew pozorom generuje ona sporo kosztów, jednak są one uzasadnione. Przede wszystkim, płacimy za jej jakość – która zwróci się w niższych kosztach za ogrzewanie.
Jak wybrać odpowiednie ogrzewanie?
Projektując instalację ogrzewania, trzeba pomyśleć nie tylko o dobrym jakościowo piecu, ale i o nowoczesnych grzejnikach oraz akcesoriach. To one odpowiadają za końcową eksploatację i koszty ogrzewania. Przede wszystkim musimy określić wielkość budynku – inne metody ogrzewania będą odpowiednie do bardzo dużego domu, inne do małego. Dlatego oprócz kotła musimy zdecydować się na konkretną metodę, np. kominek z płaszczem wodnym, grzejniki, ogrzewanie podłogowe. Te drugie doskonale nadadzą się do mniejszych domów (pamiętajmy, aby dokładnie określić, gdzie grzejniki maja się znajdować), do bardzo dużych zaś poleca się ogrzewanie podłogowe. Wybierzmy także pasujący nam typ pieca: na paliwo stałe (węgiel, ekogroszek czy olej) lub na gaz (jeśli dom jest podłączony do sieci miejskiej). Pamiętajmy również, ze ważny jest odpowiedni montaż. Firm, których specjalnością są Instalacje Co Warszawa i inne miasta, mniejsze i większe, maja pod dostatkiem. Warto wysłać zapytanie do kilku firm i sprawdzić, jak ceny kształtują się w naszym regionie. Ważne jest, aby montaż ogrzewania rozpocząć, kiedy dom jest w stanie surowym zamkniętym, kiedy nie ma jeszcze tynków i posadzek. Oszczędzi nam to m.in. kucia ścian, a więc i dodatkowych kosztów.
Wybór rodzaju ogrzewania, rodzaju pieca i tym podobnych, nie jest łatwą decyzją. Należy dokładnie rozważyć wszystkie opcje, poznać koszty, rozejrzeć się za sprawdzoną ekipą montażową. Jednak włożony trud opłaci się potem w postaci ciepłego i ekonomicznie ogrzanego domu.