Za mundurem panny sznurem mówią i coś w tym jest, albowiem zawsze podobali mi się strażacy. Z racji, że moja koleżanka była żoną jednego, umówiła mnie na randkę z jego kolegą ze straży pożarnej. Niesamowicie byłam podekscytowana.

Pirometr i kamera termowizyjna się przydadzą

pirometr i kamera termowizyjnaMiałam nadzieję, że poopowiada mi kilka historii z mrożących krew w żyłach akcji. Nie powiem ile godzin spędziłam w łazience, aby wyglądać olśniewająco, ale cudem udało mi się nie spóźnić. Poszliśmy do małej knajpki, gdzie można było zjeść coś dobrego i porozmawiać. Nie mogąc wytrzymać poprosiłam już na wstępie aby opowiedział mi najbardziej niezwykłą historię związaną z jego pracą. Wyglądał mi na osobę lubiącą dużo mówić, dlatego uśmiechnął się tajemniczo i tylko i rzucił wiesz, że termowizja może uratować życie? Na początku myślałam, że sobie ze mnie żartuje, jednak on przystąpił do relacjonowania opowieści jak to udało mu się, wyciągnąć dziewczynkę z płonącego budynku. W palących się pomieszczeniach panuje niewyobrażalny gorąc, a do tego wszędzie jest duszący dym, który znacznie ogranicza widoczność. Wtedy strażaka może potratować tylko kamera termowizyjna. Ułatwia ona orientację, a także poruszanie się w strefach silnie zadymionych. Dla straży pożarnej robione są specjalne kamery termowizyjne, które są w stanie działać nawet w ekstremalnych temperaturach zarówno w zakresie dużo powyżej zera jak i poniżej. Gdy podczas jednej akcji gaśniczej jego pirometr i kamera termowizyjna pokazały pewną nieprawidłowość w jednym pomieszczeniu, od razu pomyślał, że może tam znajdować się człowiek. Tak też było, opuszczony budynek zamieszkiwała bezdomna dziewczynka. Nie udało jej się wydostać, gdyż zemdlała wskutek niedotlenienia i zaduszenia dymem. Historia była bardziej smutna niż mrożąca krew w żyłach, nic więc dziwnego, że słuchając jej łzy płynęły mi z oczu.

Dziewczyna trafiła do szpitala, na szczęście nie miała poparzeń, ani zbytniego uszczerbku na zdrowiu, ze szpitala trafiła do domu dziecka. Ta historia tak mną wstrząsnęła, że do końca wieczoru nie chciałam już słuchać o żadnych akcjach.

Kategorie: Technologie