Do domu chcieliśmy urządzenie grzewcze, które będzie wydajne, aczkolwiek nie takie które zużywa nadmierne ilości energii elektrycznej. Fotowoltaika może bowiem zapewnić tylko ograniczoną ilość energii, a energożerny sprzęt zużywa magazyn prądu w stopniu który nie był przez nas akceptowalny.

Wydajne pompy ciepła do domu

zużycie prądu pompa ciepłaDość długo porównywaliśmy różne urządzenia, służące jako źródła ciepła do domowego obiegu wody oraz systemu ogrzewania, i po dłuższym namyśle ustaliliśmy iż najlepszym wyborem na podstawowe źródło energii cieplnej są pompy ciepła. Pompy ciepła używają energii elektrycznej tylko w wersjach powietrznych oraz wodnych, a ziemne pompy nie potrzebują prądu w ogóle, aczkolwiek są najtrudniejsze do zamontowania. Zużycie prądu pompa ciepła dowolnego rodzaju utrzymuje na bardzo niskim poziomie, zazwyczaj nie wyższym niż pozostałe domowe urządzenia, toteż nie będzie dużym obciążeniem dla domowej sieci elektrycznej, choć wydajność pomp pozostaje pokaźna, nawet mimo oszczędnego poboru energii. Powietrzne pompy wykorzystują prąd do zasilania urządzeń pobierających powietrze i ogrzewających je, a wodne pompy wyłącznie do ogrzewania, toteż w żadnym wypadku zużycie energii nie będzie za wysokie. Pompy natomiast mogą być używane do bardzo wielu zadań, głównie jako źródło ciepła do ogrzewania i obiegu wody, przy czym powietrzne wersje działają również niczym klimatyzacja w lecie, i mogą być użyte do obniżania temperatury w pomieszczeniach.

Po porównaniu możliwości sprzętu, pompy ciepła okazały się być więc niekwestionowanie najwydajniejsze i najmniej energożerne, toteż były dość oczywistym wyborem na domowy sprzęt grzewczy. Powietrzne pompy są ponadto jednymi z najłatwiejszych w montażu urządzeń, działających jako źródło ciepła.