Co roku każdy ogrodnik musi zadbać o rośliny po okresie zimowy i w trakcie kolejnych miesięcy dbać o odpowiedni poziom nawodnienia oraz nawożenia gruntu, aby lepiej rosły. W przypadku drzew iglastych niezmiernie ważne jest podcinanie pędów, aby roślina nie tylko wyglądała dobrze, ale również zdrowo rosła. Warto zapoznać się z głównymi zasadami tej czynności.

Podcinanie drzewek iglastych

cięcie iglakówJeżeli chcemy, aby nasze drzewka iglaste rosły gęsto oraz zdrowo musimy zadbać o ich odpowiednie nawożenie oraz nawadnianie gruntu. Pamiętajmy jednak, iż cięcie iglaków jest równie ważną czynnością. Okazuje się, iż każdy iglak nadaje się do podcinania, jednak nie każdy przechodzi tą czynność dobrze. Dlatego w przypadku krzewów sadzonych, aby później tworzyć z nich ładne kształty musimy wybierać odmiany odporne na wielokrotne podcinanie w trakcie roku. Nie jest to jednak najważniejsze. Przede wszystkim na początku okresu wiosennego, czyli w kwietniu oraz maju, pozbywamy się pozimowych szkód. Usuwamy przeschnięte gałązki oraz takie, które wyglądają na wątłe i schorowane. Następnie musimy wziąć pod uwagę to, iż jest to doskonały czas na formowanie krzewu. Dzięki temu przez większość roku powinien rosnąć w całkiem zdyscyplinowanej formie. Podcinanie zapewnia nam późniejszy lepszy wzrost, a także bardziej gęstą formę. Dlatego zaleca się coroczne wypełnianie tej czynności, jak również poprawki w trakcie trwania roku.

Gdy zastanawiamy się nad tym czy warto podcinać drzewka oraz krzewy iglaste to odpowiedź jest poprawna. Jako jedne z niewielu poprawnie reagują na tą czynność w większości wypadków. Mimo to należy podcinać tylko podsuszone i chore pędy w przypadku iglaków źle znoszących cięcie gałązek. Reszta nadaje się nawet na formowanie kształtów.

Kategorie: Dom i ogród