W Polsce coraz bardziej popularna staje się tzw. infrasauna. Inaczej nazywana jest ona sauną IR. Działanie sauny opiera się na działaniu podczerwieni. Zadaniem promieniowania jest ogrzewania ciała człowieka bezpośrednio, a nie tak jak w przypadku innych saun – ogrzewanie pomieszczenia.

Ekonomiczne działanie sauny na podczerwień – bezpośrednie ogrzewanie ciała

domowe sauny infraredSauny IR to nowoczesne technologie, które pozwalają nagrzewać ludzkie ciało do konkretnej temperatury. Promieniowanie podczerwone działa podobnie do promieniowania słonecznego. Chodzi o to, że promieniowanie ogrzewa organizm, a przez to dochodzi do przyspieszenia krążenia krwi w organizmie. To z kolei pomaga w różnych dolegliwościach ze strony wielu układów i narządów. Oczywiście o saunie infrared można mówić wtedy, kiedy osiągnie się wymaganą temperaturę. Ciało nagrzewane jest do temperatury od 35 do 45 stopni Celsjusza. Można zaprojektować i zamontować profesjonalne domowe sauny infrared – zajmuje się tym całkiem sporo firm. Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury można mówić o korzystnym działaniu promieniowania podczerwonego na organizm ludzki. Kabiny konwencjonalne pod tym względem przegrywają z saunami na podczerwień. W zwykłych kabinach konieczne jest uzyskanie temperatury nawet 80 do 100 stopni Celsjusza, by doszło do ogrzania organizmu i wywołania w nim jakichkolwiek zmian. W przypadku promieniowania podczerwonego aż 80% energii przypada na ogrzewanie ludzkiego ciała.

Tylko 20% promieniowania IR służy do ogrzania pomieszczenia sauny. Właśnie dlatego sauny na podczerwień są wydajniejsze. Można przeznaczyć jedno pomieszczenie w domu na zainstalowanie małej sauny IR. W saunie IR ciepło przekazywane jest bezpośrednio do ciała, a nie jak w przypadku innych saun – przez powietrze, a więc nie w sposób bezpośredni. Sauna infrared jest więc bardziej ekonomiczna.

 

Kategorie: Dom i ogród