Depresja jest chorobą, jak każda inna i wymaga leczenia. Niestety, coraz więcej osób na nią zapada. Co więcej, coraz większa ilość dzieci. Jest to bardzo niebezpieczne dla młodych ludzi, ponieważ może to się skończyć tym, że mogą się targnąć na swoje życie. Ogromną rolę sprawują tutaj rodzice, którzy przy pierwszych objawach powinni zaprowadzić dziecko do psychiatry.

Jak lekarze psychiatrzy leczą depresję u dzieci?

lekarze psychiatrzy dla dzieci z WarszawyDzięki temu, że depresja jest coraz lepiej zbadaną choroba istnieje szereg metod skutecznego leczenia, jednak aby się jej pozbyć, niezbędna jest diagnoza oraz poznanie przyczyny depresji. Lekarze psychiatrzy dla dzieci z Warszawy oceniają więc stan psychiczny różnymi sposobami. Między innymi badają, czy nastąpiło emocjonalne zerwanie kontaktu z rówieśnikami oraz nastąpiła chęć bycia samemu ze swoimi problemami. Bycie samotnikiem oraz zwiększone trudności w nauce niepokoją i powinny już skłonić rodziców do konsultacji psychologicznej, aby teraz polepszyć stan zdrowia dziecka i aby nie cierpiało ono w przyszłości na to samo. W leczeniu depresji jest stosowane nie tylko leczenie farmakologiczne, może ono być tylko pomocne w przypadku stosowania psychoterapii. Psychiatrzy dziecięcy zalecają trzy rodzaje psychoterapii: indywidualną, grupową oraz rodzinną. W indywidualnej pacjent bezpośrednio i bez świadków rozmawia z psychologiem. Jeśli chodzi o terapię rodzinną, to następuje konsultacja z psychologiem oraz z członkami rodziny jednocześnie. W terapii grupowej biorą udział osoby w podobnym wieku, które również zapadły na depresję.

Diagnoza choroby, jaką jest depresja jest bardzo potrzebna i pomaga dobrać odpowiednią terapię przez lekarzy psychiatrów dziecięcych. Nie wolno dziecka pozostawiać samego. Podejmując decyzję o pójściu do psychologa, robimy dziecku wielką przysługę.