Obecna sytuacja na świecie wymusiła na wszystkich szczególną troskę o zdrowie własne i swoich bliskich. Analizujemy ewentualnie występujące objawy chorobowe, mierzymy temperaturę, nosimy maseczki i dezynfekujemy ręce. Wszystko to w obawie przed problemami zdrowotnymi i ich przykrymi konsekwencjami.

Kontrola za pomocą pulsoksymetrów napalcowych

pulsoksymetry napalcowePopularnymi ostatnimi czasy urządzeniami, wykorzystywanymi również w warunkach domowych, są pulsoksymetry napalcowe. Są one sprzętami elektronicznymi przeznaczonymi do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi, a więc de facto do kontrolowania podstawowych parametrów życiowych. Dokonując pomiaru pulsoksymetrami sprawdza się puls, liczbę uderzeń serca na minutę i poziom nasycenia hemoglobiny tlenem, dzięki czemu można dokładnie sprawdzić prawidłowość działania układu oddechowego. Samo wykonanie badania jest banalne – wystarczy umieścić palec w urządzeniu, a następnie je uruchomić, aby po kilku sekundach otrzymać informację o parametrach organizmu. Dużą zaletą pulsoksymetrów jest to, że są przenośne i działają na baterie, więc można je wykorzystać w każdej chwili. Oprócz tego dają natychmiastowy wynik, więc nie trzeba czekać na uzyskanie dokładnych danych i od razu wiadomo, czy saturacja mieści się w odpowiednim przedziale. Odpowiedni przedział saturacji rozciąga się między wartościami w zakresie 95-99%. Jeśli spada poniżej 95%, pulsoksymetr alarmuje o niebezpiecznej sytuacji, natomiast przy spadku poniżej 90% wymagany jest kontakt z lekarzem.

Urządzenia te polecane są osobom chorym z powodu koronawirusa SARS-CoV-2, przebywającym na kwarantannie, a nawet cierpiącym z powodu chorób układu oddechowego. W teraźniejszej rzeczywistości jest to jedno z ważniejszych akcesoriów kontrolujących zdrowie, dlatego warto posiadać je w swojej domowej apteczce.