Komory malarskie i lakiernicze są używane w najróżniejszych formach, od małych, modelarskich wariantów po komory w formie kabin. Wszystkie posiadają jednak podobne filtry, chroniące otoczenie przed kontaktem z oparami niejednokrotnie bardzo szkodliwych farb. W zależności od farby oraz nośnika jakie mają zatrzymywać, filtry wykonywane są z bardzo odmiennych materiałów.

Skuteczne filtry do komór malarskich

filtry do komory lakierniczejNajczęściej wykorzystywanym rodzajem filtrów są oczywiście odmiany kartonowe. Wbrew pozorom, są one bardzo trwałe, a ich żywotność zazwyczaj sięga nawet kilku miesięcy, jeśli nie są montowane w komorach w których wykonuje się intensywne prace. Sprawdzają się najlepiej w przypadku malowania lekkimi farbami akrylowymi czy podobnymi na bazie wody, którą pochłaniają doskonale. Materiałowe filtry do komory lakierniczej są natomiast używane niemal w każdym zakładzie przemysłowym, oraz w warsztatach samochodowych, które zajmują się malowaniem karoserii, lub jej tuningiem. Ten rodzaj filtrów przeznaczony jest do komór lakierniczych w których używane są ciężkie farby olejne czy proszkowe, gdyż materiał z którego zostały stworzone filtry znacznie lepiej zatrzymuje i pochłania chemikalia, jakie stanowią nośnik owych farb. Nie są tak delikatne jak filtry kartonowe, i mogą być używane również w tych komorach w których malowanie odbywa się z użyciem farb akrylowych na bazie wody.

Filtry z materiałów syntetycznych są natomiast rekomendowane dla wszystkich lakierników, którzy wykorzystują najcięższe i najgęstsze farby do malowania za pomocą pistoletów malarskich. Takie farby służą zazwyczaj do malowania metali, i należą do najbardziej trwałych, aczkolwiek najbardziej szkodliwych. Filtry z syntetycznej gąbki pozwalają na swobodne malowanie takimi farbami, gdyż jako jedyne pochłaniają ich nośniki.

Kategorie: Przemysł