Jakość wody płynącej w domowej instalacji to jeden z ważniejszych elementów komfortu jej użytkowania. Jeżeli zapach czy smak wody nam nie odpowiada, warto coś zaradzić. Podobnie jest w sytuacji, kiedy woda w naszej instalacji jest wodą twardą (posiada wysokie stężenie jonów wapnia i magnezu).

Uzdatnianie wody dopasowane do potrzeb

filtry do uzdatniania wodyWysoka twardość wody nie ma wpływu na nasze zdrowie. Może jedynie przyczynić się do nadmiernego wysuszania skóry, co będzie dość kłopotliwe dla osób z atopowym zapaleniem skóry oraz dla wrażliwych noworodków. Największym problemem związanym z użytkowaniem twardej wody jest osadzanie się kamiennego osadu w instalacjach oraz na częściach urządzeń, które do pracy wykorzystują wodę. Osad ten często niszczy delikatne przewody, zamyka światło rurek oraz tworząc grubą warstwę obniża sprawność instalacji. Efektem jest najczęściej wezwanie fachowca do odkamienienia instalacji, a czasem nawet wymiany zniszczonych przez kamień elementów. Wszystko to generuje naprawdę duże koszty, których można uniknąć stosując filtry do uzdatniania wody. Rodzaj zastosowanej filtracji zależy przede wszystkim od tego, z jaką wodą mamy na co dzień do czynienia, oraz od naszych oczekiwań. Jeżeli chcemy zredukować twardość wody, warto zainstalować zmiękczacz wody, który będzie filtrował wodę dla całego domu. Jego eksploatacja nie jest droga, konieczne będzie jedynie uzupełnianie zapasu soli regenerującej złoże filtracyjne. Jeżeli chcemy móc pić wodę prosto z kranu, można dołożyć do tego filtrację węglową. Tak przefiltrowana woda (pod warunkiem, że czerpiemy ją z wodociągów) będzie bezpieczna do picia.

Chcąc mieć pewność, że z wody zostały usunięte wszystkie, nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia i jony pierwiastków, trzeba zaopatrzyć się natomiast w filtr odwróconej osmozy. Taka filtracja zakładana jest najczęściej przy zlewie kuchennym i pozwala na uzyskanie wody o zerowych parametrach. Poleca się łączenie takiego filtra z mineralizatorem.