Zapewne osoby uprawiające pole kukurydziane wiedzą doskonale, iż każdego roku muszą oni uważać na kilka typów szkodników niszczących sporą część zbiorów. Jednym z najbardziej znanych i wyniszczających aż 15% zbiorów szkodnikiem jest omacnica. Nie jest ona jednak jedynym problemem, ponieważ istnieje więcej szkodników.

Rodzaje szkodników na uprawie kukurydzianej

szkodniki kukurydzyJeżeli jesteśmy zainteresowani prowadzeniem pola z kukurydzą musimy wiedzieć, iż każdego roku rolnicy mają ogromny problem z tematem jakim są szkodniki kukurydzy. Zapewne wielu z nas kojarzy omacnicę, którą bardzo ciężko wytępić, przez co co roku aż 15% zbiorów jest niezdatnych do użytkowania. Samo usuwanie robactwa jest trudne i wymaga odpowiedniego czasu spryskiwania środkami im zapobiegającymi. Jakie inne szkodniki mogą zniszczyć naszą plantację? Poza omacnicą prosowianką znaleźć możemy klasyczne mszyce, które w łatwy sposób dzięki łupinom cebuli czy czosnku będziemy mogli usunąć. Występują jeszcze rolnice oraz drutowce. Aby im zapobiec trzeba dobrze spulchnić glebę przed posianiem kukurydzy. Niestety, jednak bardzo trudno się ich pozbyć, a przez nie nasze rośliny po prostu więdną będąc wygryzane. Aby zapobiec występowaniu tych pasożytów warto sadzić kukurydzę na danym obszarze nie częściej niż raz na 4 lata oraz na jesień robić głęboką orkę, aby usunąć chwasty i złogi starej uprawy. Dobrze jest też wybrać najlepszy gatunek kukurydzy do sadzenia.

Prowadząc uprawę kukurydzy musimy bardzo uważać na wszelkie szkodniki, gdyż jest to jedna z bardziej delikatnych roślin uprawnych. W związku z tym na danym polu kukurydza powinna występować rzadko, a my musimy uważnie obserwować jak nasza uprawa wygląda. Jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany należy szybko działać i zapobiegać.