Do budowy dróg wykorzystuje się nawierzchnie asfaltowe, które są produkowane w specjalnych wytwórniach zwanych otaczarniami. Tam właśnie następuje zmieszanie kruszyw skalnych z asfaltem, po wcześniejszym ich przesianiu przez sita frakcjonujące je na odpowiednie wymiary. Takie sita muszą spełniać wiele norm jakościowych.

Sito druciane idealne do przesiewu kruszyw

sita drucianeKażdy technolog pracujący przy produkcji mas asfaltowych wie, że sita to podstawowe hasło technologiczne w tym procesie. Wszelkie projekty i sama produkcja oparta jest na frakcjonowaniu kruszyw poprzez sita. Wykorzystuje się do tego sita druciane o różnych wymiarach oczka. Warto przy tym zauważyć, że takie sita muszą spełniać szereg wymagań, aby w ogóle można je było wykorzystać do produkcji. Najważniejszym jest oczywiście wytrzymałość, gdyż podczas produkcji takie sito przesiewa setki ton kruszyw na godzinę, co stanowi duże obciążenie. Odpowiedni naciąg sit i wytrzymałość drutu, z jakiego te sita są zbudowane zapewnia to, że się nie rozerwą. Trzeba przy tym dobrać materiał i średnicę drutu. Drugim ważnym elementem jest wytrzymałość sit na temperaturę, gdyż produkcja odbywa się przy wysokich temperaturach po kilkaset stopni. Jeśli dobierze się w takim przypadku na sito materiał słaby, to niestety, ale będzie się on odkształcał, co przełoży się na jakość odsiewu. Ostatnim elementem jest jakość i precyzja wykonania, która charakteryzuje dokładność odsiewu sita.

Dość duże wymagania dotyczące sit do produkcji sprawia, że producenci muszą się naprawdę sporo napocić, aby je spełnić. Otrzymujemy dzięki temu wysokiej jakości produkt, który spełni wszystkie oczekiwania co do niego. W technologii produkcji nawierzchni asfaltowych jest to oczywiście bardzo ważne, dlatego tak duży nacisk kładzie się tam na jakość sit.