Często po śmierci bliskiej osoby, gdy pozostała po niej nieruchomość, biżuteria czy gotówka, rodzina zmarłego toczy między sobą bój o to, komu ile się należy. Niestety w przypadku braku pozostawienia testamentu czy też dojścia do porozumienia pomiędzy spadkobiercami jedynym rozwiązaniem jest udanie się do kancelarii adwokackiej lub bezpośrednio do sądu. 

Prowadzenie spraw spadkowych w Gdyni 

trudne sprawy spadkowe - gdyniaW trakcie rozprawy sądowej najczęściej cały spadek jest dzielony według odgórnych zasad (m.in. każde z dzieci spadkodawcy otrzymuje taką samą część). W przypadku, gdy nikt ze spadkobierców nie jest w stanie spłacić reszty w sytuacji, gdy chce przejąć na przykład nieruchomość, to wtedy mieszkanie czy dom będzie musiał zostać sprzedany. Jeśli rodzina nadal nie będzie zainteresowana dojściem do porozumienia, to niestety nieruchomość trafi na licytację komorniczą, co jest mało opłacalne dla spadkobierców. Niestety zdecydowana większość przypadków to właśnie trudne sprawy spadkowe – Gdynia to jedno z miast, w których działają kancelarie zajmujące się obsługą spadkobierców. Mowa tutaj głównie o sytuacjach, gdy bliscy nie mogą się między sobą porozumieć ze względu na fakt, iż jeden ze spadkobierców mieszka w danej nieruchomości i nie zamierza lub nie jest w stanie spłacić pozostałych. Wszystkie kwestie powinny być ustalane w kancelarii adwokackiej i od razu spisywane, aby nagle nie okazało się, że jeden ze współwłaścicieli zmienił zdanie.

Oczywiście w sytuacji, gdy ktoś zajmuje nieruchomość i przez lata włożył w budynek niemałe pieniądze, a sam remont znacznie podwyższył wartość domu czy mieszkania, może ubiegać się o zasądzenie zwrotu większych pieniędzy niż pozostali. W tym przypadku trzeba jednak będzie udokumentować wszystkie poniesione koszty.

Kategorie: Prawo