Kominy w budynkach wyposażonych w ogrzewanie spalinowe muszą być czyszczone regularnie i dokładne, gdyż są bardzo podatne na zatkanie, z racji bardzo dużej ilości różnych odpadów, jakie powstają podczas procesu spalania. Zdarza się iż wyczyszczenie kominów zajmuje bardzo dużo czasu, i wymaga ogromnych nakładów pracy.

Prepataty do czyszczenia kanałów kominowych

Chemia do czyszczenia kominaW przewodach kominów gromadzi się najczęściej sadza, osad spalinowy oraz smoła, powstająca podczas spalania większości paliw, które służą do zasilania ogrzewania centralnego w budynkach starej konstrukcji. Takie substancje nie są łatwe do usunięcia, a jednocześnie ułatwiają gromadzenie się kurzu, a tym samym zwiększają możliwość zatkania się komina i powstania pożaru lub przedostania się szkodliwego dymu do wewnątrz instalacji i mieszkania. Chemia do czyszczenia komina nie jest więc jednym preparatem, a najczęściej mieszanką, służącą do usuwania każdego rodzaju osadów, gromadzącym się w kominie. Najczęstszym środkiem do usuwania zanieczyszczeń pospalinowych są preparaty uniwersalne, które służą do czyszczenia powierzchni z osadów tłustych, smoły i oparów pospalinowych. Nie są one przeznaczone wyłącznie do czyszczenia kominów, aczkolwiek zdecydowanie często są do tego celu wykorzystywane, gdyż są zdecydowanie skuteczne, a po dokładnym wyczyszczeniu przewodu zabezpieczają powierzchnie przed ponownym gromadzeniem się osadów na oczyszczonych powierzchniach.

Owe środki są bardzo łatwo dostępne, i można je dostać tak w sklepach i marketach budowlanych, oraz w hurtowniach z wyposażeniem BHP. Najczęściej wykorzystywane są przez kominiarzy spółdzielni mieszkaniowych, oraz przez prywatne firmy, zajmujące się czyszczeniem i konserwacją przewodów wentylacyjnych w kominach oraz systemach grzewczych.