Do osuszania pomieszczeń wykorzystuje się często środki higroskopijne. Są to środki, które pochłaniają wilgoć. W nawierconych w ścianie otworach umieszcza się woreczki. Są to woreczki perforowane, czyli z dziurkami. W woreczkach znajdują się substancje, które pochłaniają wilgoć, czyli związki higroskopijne.

Osuszanie budynków za pomocą elektroosmozy, otworów i związków higroskopijnych

solidna izolacja przeciwwodnaOczywiście co jakiś czas należy takie woreczki wymieniać. Zazwyczaj wymienia się je po okresie jednego miesiąca. W ciągu miesiąca absorber jest w stanie praktycznie całkowicie wchłonąć wilgoć ze ściany. Można też zastosować specjalne otwory Knappena. Są to albo otwory zwykłe, albo ze specjalną bruzdą grzejną. Wywierca się w murze otwory o głębokości 3/4 całego muru. To zwiększa powierzchnię, z której wilgoć może odparować. Można oczywiście łączyć takie otwory ze sobą na kształt kolanka – wtedy powierzchnia jest jeszcze większa. Można stworzyć w rzędzie dolnych otworów bruzdę. Do tej bruzdy wkłada się przewód grzewczy. Kabel będzie ogrzewał powietrze, dzięki czemu osuszanie będzie znacznie skuteczniejsze. Taka solidna izolacja przeciwwodna może również zawierać aktywne ekrany wentylacyjne. Nie jest to nic skomplikowanego – takie ekrany to zazwyczaj ściany zbudowane z cegieł (oczywiście w mokrej ścianie wcześniej wykonuje się otwory wentylacyjne, ze związkami higroskopijnymi i nie tylko). Dzięki temu osuszanie jest łatwiejsze i skuteczniejsze. Nową metodą jest tzw. elektroosmoza. Jest to metoda, która polega na wykorzystaniu prądu stałego przepływającego przez mur pomiędzy elektrodami.

Elektroosmoza jest jednak procesem długotrwałym i dość kosztownym. Jak widać, metod osuszania budynków, izolacji przeciwwilgociowej jest wiele i należy wybrać najlepszą dla siebie. Firmy pomogą w wyborze skutecznej metody osuszania ścian.

 

Kategorie: Budownictwo