Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów i Skóry wydaje certyfikaty bezpieczeństwa na wszystkich produktach tekstylnych. Jest to niezwykle istotne w przypadku rzeczy przeznaczonych do kontaktu z dziećmi. O wydaniu certyfikatu decyduje wiele aspektów, przede wszystkim materiały są poddawane badaniom.

Jakość i bezpieczeństwo zgodnie z Oeko Tex

certyfikat oeko texWszystkie materiały tekstylne, włókiennicze, bawełniane czy też skórzane powinny posiadać certyfikat Oeko Tex. W celu certyfikowania produktu producent musi dostarczyć go do analizy laboratoryjnej jednego z członków stowarzyszenia. Próbki muszą dotyczyć wszystkich komponentów m.in. materiał, guziki, zamki, ćwieki, nici do szycia czy rzepy itp. Oprócz wydania certyfikatu Oeko Tex stowarzyszenie cyklicznie, bez zapowiedzi kontroluje wyroby i produkty jakie wcześniej zaopiniował pozytywnie. Kontrole Stowarzyszenia obejmują niezapowiedziane wizyty firmowe oraz testy laboratoryjne etykietowanych próbek produktów pozyskanych nie tylko z zakładów produkcyjnych ale także ze sklepów. W ten sposób najłatwiej sprawdzić czy sprzedawane produkty odbiegają normą od tych, które dostarczane są przez firmę do badań laboratoryjnych. Aktualne informacje o wycofanych certyfikatach znajdują się na stronie Oeko Tex, warto zaglądać na stronę stowarzyszenia.

System Oeko Tex jest znanym i wiodącym na całym świecie znakiem bezpieczeństwa wyrobów tekstylnych. Przebadane produkty, którym przyznano certyfikat, są wolne od wszelkich substancji szkodliwych. Substancji w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka m.in. pestycydów, formaldehydu, barwników alergizujących i azowych oraz metali ciężkich. Większość z tych substancji jest całkowicie zabronionych.

Kategorie: Wnętrza