Wszystkie prace konserwacyjne związane z instalacjami podziemnymi były do tej pory wyjątkowo kłopotliwe. Każda praca związana bowiem z tego typu instalacjami wymagała wykonania wykopu. To z kolei bardzo negatywnie wpływało na ruch drogowy, czy też kolejowy.

Zalety maszyn przeciskowych kret

przeciski kretInstalacje podziemne, tak jak i inne ich rodzaje, wymagają okresowych, cyklicznych prac konserwacyjnych, aby mogły funkcjonować prawidłowo. Tymczasem ze względu na to, że znajdują się one pod powierzchnią gruntu, ich regularne konserwowanie było niegdyś mocno kłopotliwe. Rozwiązaniem tego problemu okazały się przeciski kret jest tą maszyną, która jest najczęściej wykorzystywana do tego typu zadań. Są to po prostu tunele, których cechami charakterystycznymi jest przebieg horyzontalny, jak również średnica nieco tylko większa niż średnica rury. Ciekawe jest to, że tworzenie przecisków z pomocą maszyny Kret może mieć różne zastosowania. Technologie tą można wykorzystywać nie tylko w celu uzyskania dostępu do instalacji, ale również aby możliwe było ręczne ułożenie instalacji, jak również podczas wciągania rur z tworzywa. Tutaj najlepiej sprawdzi się maszyna Kret, gdyż jako jedna z niewielu umożliwia ona szybkie zmiany kierunku podczas wykonywania przeciski. Nie bez znaczenia także jest też bardzo duża moc, dzięki czemu wykonanie przewiertu może znacznie krócej trwać. Wszystko to wpływa na to, że to właśnie kret jest najczęściej wykorzystywaną maszyną do tworzenia tuneli, przewiertów, jak również przecisków pod drogami.

Naprawa instalacji podziemnych jest nieco bardziej kłopotliwa. Dotychczas aby móc dotrzeć do takiej instalacji trzeba było wykonać wykop. Na szczęście obecnie znane są już bezwykopowe metody naprawy takich właśnie instalacji podziemnych.