Szkolenia na certyfikat operatora drona zawierają w sobie najbardziej podstawowe informacje o sztuce pilotowania i naprawy maszyn, więc przydają się bardzo każdemu początkującemu posiadaczowi drona. Zaawansowani operatorzy, zwłaszcza zawodowi, często poszukują jednak dodatkowych kursów doskonalących, które mogą poszerzyć ich umiejętności.

Kursy doskonalące dla operatorów dronów

warsztaty dronoweWarsztaty i kursy, jakie niejednokrotnie organizowane są przez ośrodki szkoleniowe przypominają bardzo szkolenia doskonalące dla kierowców i operatorów maszyn. Warsztaty dronowe skupiają się bowiem na jednym specyficznym zagadnieniu, które przedstawiane jest wyczerpująco, w każdym aspekcie. Kurs może dotyczyć zaawansowanych metod pilotowania maszyny wyczynowej lub obserwacyjnej, lub też obsługi któregokolwiek podzespołu. Szkolenia uzupełniające często obejmują również kwestie mechaniczne i sposoby serwisowania każdej bezzałogowej maszyny latającej. Nie są one bardzo długie, gdyż standardowy warsztat uzupełniający może trwać kilka godzin, a najdłuższe szkolenia dodatkowe przeprowadza się w co najwyżej kilkanaście. Kursant po ukończeniu takiego szkolenia nie otrzymuje żadnego zaświadczenia o jego przebyciu, choć sama nabyta wiedza w zupełności wystarcza większości uczestników takich kursów i warsztatów. Niektóre ośrodki szkoleniowe, a nawet drużyny entuzjastów, urządzają podobne warsztaty przeznaczone dla najmłodszych operatorów.

Tego rodzaju warsztaty mają na celu nauczenie młodych operatorów najbardziej podstawowej wiedzy, niezbędnej do prawidłowego użytkowania i konserwacji amatorskiej maszyny latającej, oraz wykonywania lotów rekreacyjnych. Są to bardzo krótkie warsztaty, które zazwyczaj nie trwają dłużej niż dwie godziny, a przeprowadzane są na najbardziej podstawowych dronach.