Wiele zakładów pracy coraz bardziej automatyzuje stanowiska pracy, i wykorzystuje fizycznych pracowników do zadań wymagających inwencji i kreatywności. Monotonne i powtarzalne zadania, oraz wszystkie prace niebezpieczne, pozostawiane są maszynom produkcyjnym, które w ostatnim czasie stają się coraz bardziej zaawansowane.

Nowoczesny robot przemysłowy do prac powtarzalnych

funkcjonalny universal robotPierwsze automaty przemysłowe nie należały do małych i wygodnych maszyn, a wręcz przeciwnie, były duże i masywne, zastawiając bardzo dużą ilość przestrzeni. Nowoczesne roboty, natomiast, są nie tylko znacznie bardziej zaawansowane, ale również o wiele bardziej kompaktowe. Jednym z najczęściej wykorzystywanych robotów jest bardzo funkcjonalny Universal Robot, który przeznaczony jest do wykonywania zadań w warunkach zakładowych. Robot ten może być zaprogramowany do wykonywania najróżniejszych czynności, czasem dość skomplikowanych, i może pracować w niemal dowolnych warunkach, które nie przekraczają jego możliwości. Zazwyczaj używany jest do zadań prostych, takich jak wiercenie otworów, proste prace produkcyjne czy montaż elementów, aczkolwiek zdarza się iż po wyekwipowaniu w narzędzia precyzyjne przydzielany jest do bardzo szczegółowej obróbki materiałów lub podobnie zaawansowanych zadań. Maszyna ta może pracować nieprzerwanie, gdyż do prawidłowego funkcjonowania wymaga jedynie źródła zasilania.

Co więcej, w razie wystąpienia jakichkolwiek niezgodności, czy też wykrycia ruchu w pobliżu strefy pracy maszyny, robot jest wyłączany automatycznie do czasu usunięcia problemu. Dzięki temu jest jedną z najbezpieczniejszych maszyn, jakie można zamontować na terenie zakładu, a w miejscach w których taki robot jest zamontowany wypadki przy pracy z jego udziałem praktycznie nie mają miejsca.

Kategorie: Przemysł