W hodowli zwierząt gospodarskich należy pamiętać o zapewnieniu im jak najlepszych warunków bytowych. Tylko wtedy można osiągnąć wysokie rezultaty – zwierzęta przechowywane w dobrych warunkach zoohigienicznych są bardziej wydajne.

Nowoczesne obory i rozwiązania w zakresie podłóg betonowych z otworami

ruszta betonowe dla bydłaNa pewno szczególnie ważna jest podłoga w oborze. Jest wiele rodzajów obór, w których trzymane są krowy. Na uwagę zasługuję obory, które utrzymują od kilkudziesięciu do kilkuset sztuk bydła. W takich oborach nie ma czasu na codzienne sprzątanie nieczystości, czyli kału i moczu wydalanych przez zwierzęta. Właśnie dlatego zaprojektowano specjalny rodzaj podłogi do obory. Mowa o rusztach betonowych, po których bydło może bezpiecznie stąpać, bez ryzyka uszkodzenia racic. Na pewno ruszta betonowe dla bydła powinny być solidne, wytrzymałe, wykonane z grubej warstwy betonu. Jak sama nazwa wskazuje, są to ruszta, a więc mają wolne przestrzenie na swojej powierzchni. W zależności od grupy wiekowej zwierząt, stosuje się różną szerokość takich otworów. Cielęta będą potrzebować mniejszych otworów, ponieważ mają mniejsze racice – nie można dopuścić do tego, by zwierzę kaleczyło kończyny w trakcie chodzenia po rusztach. Rusztami wykłada się całą podłogę w oborze. Zwierzęta chodzą po rusztach, a wydalane odchody przechodzą między otworami w betonie i są gromadzone pod spodem, czyli pod podłogą. To zapewnia czystość w oborze.

Zwierzęta mogą swobodnie przemieszczać się po podłodze. Ruszta betonowe nie są śliskie, mają chropowatą powierzchnię, dzięki czemu zwierzęta nie będą się przewracać, stąpając po nich. W oborach wolnostanowiskowych ruszta betonowe to podstawa wyposażenia. Są różne rozmiary płyt betonowych z otworami. Inne ruszta stosuje się w porodówkach, inne w odchowalniach cieląt, a jeszcze inne na stanowiskach zwierząt dorosłych.