Zabezpieczanie aparatury elektrycznej w specjalnie do tego dopasowanych szafach sterowniczych umożliwia jej jednoczesne uporządkowanie. Dzięki tego typu obudowom elektronika może zostać ochroniona przed czynnikami powodującymi uszkodzenia oraz ułatwia jej konserwację oraz podstawowe czynności uruchamiające.

Jakie zastosowania ma szafa sterownicza?

szafy sterowniczeW każdym zakładzie przemysłowym czy miejscu użyteczności publicznej działa różnego rodzaju elektronika. Niezależnie czy chodzi o komputery, telekomunikację, urządzenia pomiarowe czy medyczne, muszą one zostać zabezpieczone przed czynnikami mogącymi spowodować uszkodzenie, jak woda czy pył. Do tego właśnie są produkowane szafy sterownicze. Dzięki nim można uporządkować kable i podzespoły oraz ułatwić podstawowe czynności uruchamiające rozdziały energii i systemy sterowania. Szafy są produkowane do ilości elementów występujących w aparaturze elektrycznej oraz dopasowuje się je do miejsc, w których mają być ustawione lub podwieszone. Wykorzystywane są zarówno w aplikacjach przemysłowych jak i w mniejszych sprzętach i stanowią funkcjonalne rozwiązanie w przypadku dowolnego rodzaju obudowy. Szafy sterownicze są wykonywane z blachy stalowej, ocynkowanej, aluminiowej, stali nierdzewnej czy kwasoodpornej. Dzięki tej różnorodności nadają się do pracy w dowolnych warunkach, nawet w zakładach chemicznych czy portach morskich.

Wśród właściwości jakie musi posiadać szafa sterownicza, najważniejszy jest materiał, z którego jest wykonana, aby aparaturze elektrycznej nie groziło uszkodzenie przez wodę, pył, a także dostęp niepowołanych osób czy uszkodzenia mechaniczne. Poza zabezpieczeniem elektroniki, zostaje ona również uporządkowana i estetycznie zabudowana, co zwiększa wygodę miejsca pracy.

 

Kategorie: Technologie